Vítkovským památníkem se šíří hudba

Hlavní stránka / Akce / Kulturní akce / Vítkovským památníkem se šíří hudba

20.5.2014

Vítkovským památníkem se šíří hudba Co činí z hudby často využívaný politický nástroj? Jaký vliv má hudba na lidské myšlení a jaký účinek má na masy? Pomocí dobových artefaktů, zvukových nahrávek i audiovizuálních záznamů představí výstava v Národním památníku na Vítkově různé formy spojení hudby a politiky na našem území od revolučního roku 1848 do současnosti.

Výstava Hudba a politika přibližuje návštěvníkům hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí. Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako symbolem státnosti, represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani.

Hlavním exponátem výstavy je sama hudba

Četné hudební ukázky návštěvníci uslyší nejen volně v prostoru výstavy, ale vychutnat si je mohou i ze sluchátek. Působení hudby dokreslují rukopisy, dobové tisky, fotografie, dokumenty, osobní předměty, hudební nástroje i umělecká díla.
 
K vidění je například originál Písně Svobody od Bedřicha Smetany z roku 1848, čelenka Libuše z pozůstalosti Emy Destinnové, terezínská partitura dětské opery Brundibár, doživotní Zlatý slavík pro Martu Kubišovou z roku 1990 nebo mixážní pult skupiny Plastic People of the Universe ze začátku 70. let 20. století.
 
Výstava představuje také politické osudy několika vybraných děl různých hudebních žánrů. Na nich ukazuje, jak hudba nabývá svoji politickou funkci a jak může být využívána, či zneužívána pro zcela protichůdné politické cíle.

Obstáli byste před socialistickou rekvalifikační komisí?

Návštěvníci se mohou do výstavy také sami aktivně zapojit. Během prohlídky se návštěvník seznámí v tzv. badatelně prostřednictvím dobových dokumentů a nahrávek také s represí v hudebním životě v socialistickém Československu. Vyzkoušet si může i rekvalifikační zkoušky, které hudebníci v éře socialismu podstupovali.
Pro návštěvníky jsou připraveny také tematické komentované prohlídky.
 
 

Sekce: Akce | Novinky | Kulturní akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.