Viktoria Žižkov II. - Počátky

Hlavní stránka / Novinky / Viktoria Žižkov II. - Počátky

22.3.2013

Viktoria Žižkov II. - Počátky

Počátky sportovních klubů jsou obestřeny romantickou atmosférou a nejinak tomu je i v případě Viktorie Žižkov. A stejně jako v dalších místech naší země i na Žižkově byli největšími propagátory fotbalu studenti. Kopaná byla na konci 19. století studentům pod trestem vyloučení ze školy zakazovaná, a jelikož přísné zákazy a tresty mají na školní mládež ve všech dobách stejný účinek, „zakázané ovoce“ přitahovalo desítky zájemců.

Na počátku 20. století vznikaly a často i zanikaly fotbalové kluby velkou rychlostí a fotbal si pomalu ale jistě vybojovával své místo na slunci. Jeden z mnoha sportovních kroužků založili v roce 1903 také studenti žižkovské reálky a jejich stejně staří přátelé, které spojovala láska ke kulatému míči. Prvním předsedou byl zvolen Karel Mosčinský, kapitánem Jan Senecký. A jelikož všichni zakládající členové byli pevně přesvědčeni o svých četných vítězstvích, kroužek nazvali Viktoria. Počáteční zápasy hrávali na tehdejší Baklovce, v prostoru dnešní Táboritské ulice. První doložené utkání se uskutečnilo 8. března a Viktorka v něm podlehla Slavii 3:8. Zpočátku je činnost mužstva zaměřena zejména na pravidelný trénink a přípravu hráčů a zápasy měly spíše přátelský a tréninkový charakter.

První valná hromada sportovního kroužku v roce 1904 změnila jeho vedení, úředně bylo stvrzeno jeho přejmenování na Sportovní klub Viktoria a byly splněny všechny podmínky, aby se klub mohl stát členem Českého fotbalového svazu. Přání Viktorky se splnilo 28. května 1905, kdy byla přijata za řádného člena fotbalového svazu a od té doby si začala budovat pověst nadějného mužstva. Ještě v témže roce sice prohrál klub v Českém Brodě při svém prvním mimopražském zájezdu 3:4 a o půl roku později podlehl při prvním vzájemném střetnutí Spartě 0:4, ale následovalo množství vyhraných zápasů. Překvapivé bylo vítězství nad tehdy velmi silným soupeřem Meteoru VIII 2:0 i vysoká porážka jednoho z nejlepších pražských klubů Čechie Smíchov 7:0 v následujícím roce.

První pohárovou soutěží organizovanou na českém území byl v letech 1906 – 1916 Charity Cup neboli Pohár dobročinnosti. Kromě prvního ročníku se turnaje pravidelně účastnila i Viktorie Žižkov, v roce 1912 postoupila do finále, o rok později své desetileté výročí oslavila ziskem Poháru a vybojovala ho i v letech 1914 a 1916.

A jestliže se počátky českého fotbalu nesly ve znamení soubojů Sparty se Slávií a ostatní kluby jen marně a střídavě s úspěchem usilovaly o udržení kroku s touto slavnou dvojicí, tím nejhouževnatějším a nejúspěšnějším mužstvem, snažícím se o trvalé místo mezi třemi nejlepšími fotbalovými kluby, byla právě Viktoria Žižkov.

Až do roku 1909 neměla Viktorka vlastní hřiště a na zápasy a tréninky si musela najímat hřiště cizí. Vedení klubu proto pronajalo opuštěnou cyklistickou závodní dráhu Na Ohradě a 9. září zde bylo slavnostně otevřeno první zázemí Viktorie Žižkov. I když v úvodním utkání zde domácí podlehli Slavii 0:4, vlastní prostory umožnily klubu velký rozvoj a hřiště Na Ohradě se v předválečných letech stalo jedním z nejnavštěvovanějších pražských fotbalových stánků. Mužstvo často odjíždělo na dlouhodobé zájezdy do zahraničí a v jeho sestavách se objevovaly desítky výborných hráčů.

Válečné roky znamenaly pro Viktorku – stejně jako pro ostatní sportovní kluby – odchod mnoha hráčů i funkcionářů na válečnou frontu. Prořídlé řady fotbalistů přivedly členy výboru na myšlenku založit ve Viktorii dorostenecké družstvo; Viktorie Žižkov byla po Spartě druhým fotbalovým mužstvem, které se rozhodlo zabývat soustavnou výchovou mládeže.

V počátcích své umělecké kariéry byl platným členem klubu i velký český divadelní a filmový komik Vlasta Burian. A jeho účast při fotbalových utkáních nebyla pouhou exhibicí, jak jsme tomu v podobných případech zvyklí dnes. Burian byl fotbalista tělem i duší, s fotbalem začínal v Liberci, po přestěhování do Prahy působil ve Slavoji, Spartě a v roce 1917 nastoupil poprvé do branky Viktorie Žižkov. A v tom samém roce s ní odjel i na mezistátní utkání do Budapešti. I v dobách největší umělecké slávy, kdy již na zápasy neměl čas, zůstal fotbalu věrný a například v těžké krizi Sparty v letech 1941 a 1942 se na čas ujal mužstva jako trenér.

Na sklonku první světové války bylo hřiště Viktorky dvakrát po sobě postiženo prudkou bouří, při utkání se Spartou spadla hlavní brána a došlo k vážným zraněním, později zloději vyloupili klubovny a šatny a vedení klubu nemělo dostatek finančních prostředků, aby nahradilo zcizenou sportovní výstroj. Přesto mužstvo sehrálo mnoho vítězných zápasů a právem bylo řazeno mezi naši fotbalovou elitu.

Pokračování - Viktoria Žižkov III.

Autor: Jitka Schůtová   |   Sekce: Novinky | Viktoria Žižkov   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.