Viktoria Žižkov IV. - Totalita

Hlavní stránka / Novinky / Viktoria Žižkov IV. - Totalita

22.3.2013

Viktoria Žižkov IV. - Totalita

Poslední tečkou za ligovým působením slavné Viktorky byl třetí sestup z nejvyšší fotbalové soutěže v roce 1947. Od té doby hrál klub až do roku 1993 v nižších fotbalových soutěžích.

V lednu 1948 zemřel dlouholetý předseda Viktorie Rudolf Henčl a spolu s ním pohřbil klub i mnoho let své slavné historie. A nejen pro tento klub nastala v Československu doba temna. Po únorovém převratu v roce 1948 bylo rozhodnuto o propojování sportovních klubů se socialistickými průmyslovými podniky. Od počátku padesátých let Viktorie Žižkov vystřídala několik názvů. V roce 1950 to byl Sokol Viktoria Žižkov, o rok později Sokol ČSAD Žižkov, dále Slavoj Praha Údržba, v roce 1952 část hráčů přestoupila do Avie Čakovice, většina hráčů však přestoupila do jiných oddílů a klub vpředvečer svého padesátiletého trvání v podstatě zanikl. Jeho nástupcem se stal Slavoj Žižkov, který v roce 1960 postoupil z nejnižší fotbalové soutěže do II. ligy. Teprve až 22. ledna 1965 rozhodla výroční členská schůze doporučit přejmenování klubu zpět na Viktorii Žižkov. Obrozená Viktorka dostala do vínku nově zrekonstruovaný stadion v centru Prahy pro 15000 diváků. A první zápas jarní ligy na obnoveném hřišti v intencích svého jména i tradice také vyhrála a porazila Baník Most 4:0.

Mezinárodní styky znovuobnovené Viktorie Žižkov začaly v roce 1966 v Rakousku dvěma vítězstvími. Největší úspěch za hranicemi vlasti však přišel o dva roky později, když Viktorka reprezentovala Prahu na mezinárodním turnaji v Alžíru. O alžírský Pohár přátelství neúspěšně usilovali v předešlých letech například i hráči Dukly Praha nebo Bohemians a Viktorie Žižkov na turnaj odjížděla téměř bez nadějí. Přesto po vynikajících bojích, když dokázala vyhrát zápas s devíti hráči a ve finále porazila domácí mužstvo, přivezla vítězný pohár do Prahy.

S obnovením slavného názvu a novým travnatým hřištěm vyvstala také naděje na oživení slavné tradice a návrat do nejvyšší československé fotbalové ligy. Na ten si ale Viktoria Žižkov musela ještě dlouhých 28 let počkat.


Pokračování - Viktoria Žižkov V.

Autor: Jitka Schůtová   |   Sekce: Novinky | Viktoria Žižkov   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.