Žižkov

Hlavní stránka / Žižkov

Městečko Žižkov vznikalo na území před Horskou a Koňskou bránou. V této oblasti se od dob Karla IV. táhly vinice a polnosti se zemědělskými usedlostmi, jako byla Bezovka, Hrabovka, Pražačka aj. V 19. století se postupně navyšoval počet obyvatel a s ním také množství budov, což vyvrcholilo v roce 1881, kdy osamostatněná část zvaná Žižkov byla povýšena na město.

Oblast dnešního Žižkova byla osídlena již v období pravěku, o čemž vypovídají archeologické vykopávky. Nejstarší z nich jsou datovány do doby kamenné, z neolitu. Jedná se o zlomek sekeromlatu nalezený na Židovských pecích (dnes mezi Jeseniovou a Malešickou ulicí). Další nálezy pocházejí z doby hallšttaské - bronzová sekyra objevená na Vítkově a zlomky nádob z vrchu sv. Kříže. Na dnešní křižovatce Kubelíkovy a Táboritské ulice byla nalezena keramika, kostěné předměty a bronzový náramek. Následovalo období kultury latenské, ze kterého je znám nález 22 kostrových hrobů se stříbrnými a zlatými mincemi, sponami zdobenými korálem a smaltem, zlatým prstenem a dvěma meči na Komenského nám. Také se z této doby dochovaly dva bronzové náramky nalezené na Olšanských hřbitovech a bronzový náramek ze Židovských pecí. Doba římská nám zanechala hruškovitý cedník, nalezený za kapslovnou a ramenkovou sponu na Olšanech. Nejmladší je v tomto případě doba hradištní. Z této doby se zachoval v Koněvově ulici č. p. 945 kostrový hrob s železným hrotem kopí a keramika na Vítkově. O slovanském osídlení vypovídají bronzové náušnice.

Období 14. století a vláda Karla IV. přináší oblasti pozdějšího Žižkova příkaz z 16. února 1358 o osazování Prahy a jejího okolí vinicemi. Vinná réva se táhla oblastí více než tři století, není na tom nic neobvyklého, že se dostala také do znaku města. Vinice tedy byly na tomto území až do 17. století, kdy začaly uvadat. Nejnáročnější pro ně bylo období třicetileté války, především rok 1648, kdy Vítkov obsadili Švédové a odtud odstřelovali Prahu. Zničené vinice již z větší části obnoveny nebyly.  

V okolí kopce Vítkov, především na jižní straně vzniklo až v 19. století město Žižkov. Původně se zde nacházely dvorce a vinice, podle kterých dostala oblast název Vinohrady či Viniční hory.  Ještě na počátku 19. století se zvažovalo, že toto území bude rozděleno mezi sousední obce. Avšak v roce 1849 bylo sloučeno guberniálním nařízením v jednu katastrální obec Vinohrady. V roce 1867 navštívil Prahu císař Josef I. a tak povýšil název na Královské Vinohrady. Brzy poté, již v roce 1875 došlo k opět k rozdělení, obyvatelé větší části využili práva na zvolení nového názvu a od 7. srpna 1877 je úředně povolen název Žižkov výnosem ministerstva. Prvním starostou nově vzniklé obce se stal Karel Hartig. Opět do dějin Žižkova zasáhl císař Josef I., když 15. května 1881 jeho privilegiem byl povýšen na město. Z této samostatnosti se však neradoval dlouho, 1. ledna 1922 byl Žižkov připojen k Praze. Zpočátku byl Žižkov označen jako Praha XI. spolu s Hrdlořezy a Malešicemi,  od roku 1949 se označení změnilo na Praha 11 a po roce 1960 se stal součástí Prahy 3.

 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.