První starosta Žižkova

25.7.2012

Prvním starostou nově vzniklé obce byl 22. března 1876 zvolen stavitel Karel Hartig. Muž, jenž se proslavil nejen ve svém oboru, ale především jako přední budovatel obce.

Karel Hartig pocházel z mlýna u Sedlčan, kde se narodil v roce 1833. V roce 1854 složil stavitelské zkoušky v Benešově u Prahy a získal tak titul landbaumaister, což s největší pravděpodobností znamenalo zemský stavitel. O několik let později, tj. v roce 1861 získal zednickou koncesi v Praze a podílel se na stavbě několika pražských domů. Nejen oblast Žižkova jej zaujala, ale také Amálie Stomeová, dcera pražské měšťana Stoma, jenž vlastnil usedlost Pražačka. O čtyři roky později byla svatba. Hartig především tíhl ke stavební činnosti, není se tudíž čemu divit, že jedno z mnoha polí usedlosti Pražačka bylo rozděleno na stavební parcely. Budoucí Žižkov se rozrůstal neuvěřitelně vysokým tempem. V době rozdělení Královských Vinohrad na dvě samostatné části, v roce 1875, činil počet domů na Žižkově 354 a několik let později, v roce 1890 jich bylo více než 750.

K rozdělení Královských Vinohrad došlo roku 1875 na základě rozhodnutí Zemského výboru. Prvním starostou nově vzniklé obce byl 22. března 1876 zvolen stavitel Karel Hartig. O pět let později, 15. května 1881 byla osada Žižkov císařem Františkem Josefem I. povýšena na město. Hartigův vliv na život nově vznikajícího městečka je nepopíratelný, do pojmenování nových ulic a náměstí prosadil jména slavných Čechů (např. Jana Husa či Jana Amose Komenského a osobností pohybujících se v jejich blízkosti). Uliční tabulky byly v češtině a v národních barvách (červená a bílá). Karel Hartig se věnoval také společenskému blahu obce. Stál u zrodu pěveckého spolku Hlahol, Sokola, Umělecké besedy, Družstva národního divadla i Spolku pro zbudování Husova pomníku v Praze. Je nutné podotknout, že s jeho jménem je také spojena iniciace vystavět Žižkův pomník na kopci Vítkov. V roce 1882 byl také založen Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky z Trocnova na vrchu Vítkov.

Závěr Hartigovy starostovské kariéry je ve smutném duchu. Stál u založení záložny, po jejímž úpadku byl obžalován z podvodů a musel na svůj post starosty rezignovat. Vlivem neutichajících útoků na jeho osobu byl donucen se přestěhovat do sousedních Královských Vinohrad. Později byl uznán nevinným.

Sekce: Známí neznámí nejen Žižkováci   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.